Poprad
Okolica i atrakcje

Okolica i atrakcje

Poznaj atrakcje znajdujące się nad malowniczym Popradem. Hotel w Rytrze to wybór miejsca zachwycającego widokami oraz stanowiącego doskonały początek podróży po okolicznych miejscowościach. W pobliżu znajdują się między innymi Stary i Nowy Sącz, Krynica Zdrój i Piwniczna. Noclegi w Willi Poprad to możliwość zatopienia się w atmosferze oczarowujących i pobudzających wyobraźnie ruin średniowiecznego zamku, który od stuleci góruje nad Rytrem. Dolina malowniczego Popradu pełna jest miejsc, które warto zobaczyć i doznań, których warto doświadczyć.

Sądecki Zamek

Sądecki Zamek wybudowano w widłach Dunajca i Kamienicy w połowie XIV w. Jego fundatorem był król Kazimierz Wielki. Warownię upodobał sobie Władysław Jagiełło. Tu powstały plany wojny z Krzyżakami. Nad Dunajcem Kazimierz Jagiellończyk polecił kształcić swoich synów. Na początku XVII w. zamek został zniszczony przez pożar. Odbudowali go Lubomirscy wg projektu włoskiego architekta Macieja Trapoli. Z czasem popadł w ruinę. Zniszczenia dopełniły kolejne pożary w XVIII w. W czasach rozbiorów zamieniony został w koszary. Restaurację zamku przeprowadzono w latach trzydziestych XX w. W czasie II wojny światowej okupant urządził w nim koszary i skład broni. W 1945 r. partyzanci wysadzili zamek. Do dziś pozostała po nim tylko Baszta Kowalska. Z obwarowań miasta zachowały się fragmenty murów obronnych.

Sądecki Zamek

Kościół św. Małgorzaty

Kościół św. Małgorzaty wzniesiony został wkrótce po lokacji miasta. 
Do godności bazyliki mniejszej świątynię wyniósł Jan Paweł II. Kościół jest perłą sądeckiej architektury i sztuki. Najstarszym malowidłem jest gotycka polichromia 
z 1360 r., przedstawiająca sceny męczeństwa i ukrzyżowania Chrystusa. Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty jest znanym w diecezji tarnowskiej sanktuarium zwanym sądecką „górą Tabor”, dzięki znajdującemu się w ołtarzu głównym obrazowi Przemienienia Pańskiego, z kręgu Veraikon, z XVI w. 

Kościół św. Małgorzaty

Sądecki Ratusz

Poprzedni Sądecki Ratusz spłonął doszczętnie w 1894 r. razem z bezcennymi dokumentami i pergaminami. Zachowały się tylko fundamenty budowli, widoczne obok dzisiejszego magistratu. Budowa nowego ratusza rozpoczęła się rok później. Eklektyczna budowla z wieżą ratuszową ma wystrój w stylu neorenesansowym 
i neobarokowym.

Sądecki Ratusz

Sądecki Rynek

Sądecki Rynek to największy po krakowskim rynek w Małopolsce. Obecny kształt i architektura Rynku ukształtowały się na przełomie XIX i XX w., po wielkim pożarze miasta w 1894 r. W architekturze rynkowej zabudowy dominuje eklektyzm. Jedną z najładniejszych budowli jest secesyjna kamieniczka pod nr. 29.

Sądecki Rynek

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla to jedna z największych rodzinnych stacji narciarskich w Polsce. Zlokalizowana jest na stokach Pustej Wielkiej (1062 m). Dzięki specyficznemu mikroklimatowi śnieg utrzymuje się od listopada do marca. Stacja łączy dwie miejscowości (Wierchomlę i Szczawnik k. Muszyny) systemem wyciągów, dzięki któremu narciarze mogą szusować po dwóch stronach góry. Dwie Doliny to 11 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, z czego ponad 6 km jest oświetlonych i umożliwia szusowanie jeszcze po zmroku, 2 wyciągi krzesełkowe oraz 7 orczykowych. Jazda na wszystkich wyciągach odbywa się przy użyciu jednego skipassu. Na terenie ośrodka znajdują się parkingi, szkoła narciarska, wypożyczalnia, przechowalnia sprzętu narciarskiego oraz punkty gastronomiczne. W skład kompleksu wchodzi również trzygwiazdkowy hotel z basenem oraz drewniane domki zlokalizowane tuż przy stoku.
W okresie letnim turyści mogą tu skorzystać z wyciągu Wierchomla I, wypożyczalni rowerów górskich i elektrycznych KTM, parku linowego, kortu tenisowego, boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw, pola do paintballu. W kasach wyciągu oraz recepcji hotelu dostępne są również mapy do questingu.

Szczegóły: www.wierchomla.com.pl

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Uzdrowisko Krynica Żegiestów SA

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów czerpiąc z bogatej tradycji lecznictwa uzdrowiskowego, wykwalifikowanej kadry medycznej oraz doskonałej bazy zabiegowej zlokalizowane jest w jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju – Krynicy-Zdroju. Oferuje około 50 rodzajów zabiegów z wykorzystaniem naturalnych tworzyw leczniczych. Unikalnymi zabiegami są kąpiele mineralne, sucha kąpiel gazowa, zawijania borowinowe, inhalacje solankowe.

Uzdrowisko Krynica Żegiestów SA

Piesze szlaki turystyczne

Rytro jest punktem wypadowym w Pasmo Radziejowej (w kierunku zachodnim) i w Pasmo Jaworzyny Krynickiej (w kierunku wschodnim).

Radziejowa – Wielki Rogacz – Kordowiec – Rytro – Schronisko Cyrla – Hala Pisana – Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej (Główny Szlak Beskidzki)
Rytro – Wdżary Wyżne – Schronisko PTTK na Przehybie – Szczawnica
(gminny) Rytro – dojście do szlaku z Przysietnicy do szlaku na Prehybę

Piesze szlaki turystyczne

Park Ekologiczny ochrony płazów i gadów w Rytrze

Park Ekologiczny został utworzony w 1996 roku, w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach. Na powierzchni 0,52 hektara występują liczne gatunki gadów i płazów, które w wielu miejscach Polski stanowią wielką rzadkość. Są to: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworódka. Gromada płazów jest reprezentowana przez: ropuchę szarą, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką, traszkę grzebieniasta, traszkę zwyczajna i traszkę górską oraz salamandrę plamistą. Wszystkie wymienione zwierzęta podlegają prawnej ochronie. Na uwagę zasługują dwa gatunki: endemiczna traszka karpacka – i gniewosz plamisty – rzadki krajowy wąż.

Park Ekologiczny ochrony płazów i gadów w Rytrze

Wieża widokowa na szczycie Radziejowej

Radziejowa (1266 m) jest to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego i należy do Korony Gór Polski. Na szczycie góry znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m, z której roztacza się niezapomniany widok.

Wieża widokowa na szczycie Radziejowej

Spływ łodziami po Popradzie

Spływ łodziami Doliną Popradu, jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Łódź prowadzi dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją. Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło boiska piłkarskiego. W trakcie spływu można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier.

Szczegóły: www.splywdolinapopradu.pl

Spływ łodziami po Popradzie

Parki linowe ABlandia

Park linowy to system platform i przeszkód umieszczonych na linach. To wspaniała forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu (dla dzieci, młodzieży i dorosłych). Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę leku wysokości czy strachu. Niesamowita przygoda, aktywność, adrenalina, radość, wspaniała zabawa, to określenia najlepiej opisujące klimat parków rozrywki ABlandia.

Szczegóły: www.ablandia.pl

Parki linowe ABlandia

Popradzki Park Krajobrazowy

Został utworzony w 1987r. obejmuje teren o powierzchni 54 000 ha, będący jednym z największych i najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Rozciąga się on na terenie Beskidu Sądeckiego z jego dwoma pasmami (Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej) oraz obejmuje także położoną w granicach Polski część Gór Czerchowskich. Około 70 % powierzchni stanowią lasy. Popradzki Park Krajobrazowy jest jednym z najbogatszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów Polski.

Popradzki Park Krajobrazowy

Platforma Widokowa WOLA KROGULECKA

Spiralna, fantazyjna i jedyna w swoim rodzaju platforma widokowa na Woli Kroguleckiej. Platforma znajduje się na otwartej przestrzeni na wysokości ok. 550m n.p.m., ok. 200m nad Doliną Popradu. Najłatwiej dojechać lub dojść do niej niebieskim szlakiem turystycznym PTTK (na Makowicę) z Barcic – z centrum kierujemy się na Wolę Krogulecką po ok. 3km, tuż przed ostatnimi zabudowaniami wsi należy skręcić w prawo, w drogę boczną. Platforma o spiralnym kształcie góruje nad Doliną Popradu, rozpościerają się stad wspaniałe widoki na Beskid Sadecki w tym szczególnie Pasmo Radziejowej, Rzekę Poprad, Kotlinę Sądecką i odległy Beskid Wyspowy. Do dyspozycji turystów jest również zadaszone palenisko, ubikacja, niewielki parking oraz piaskownica dla dzieci.

Platforma Widokowa WOLA KROGULECKA

Zamek w Rytrze

Zamek, położony na wysokim wzgórzu (463 m n.p.m.) na prawym brzegu Popradu, na północ od wsi Sucha Struga (obecnie w jej granicach administracyjnych), został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku; niektórzy XIX-wieczni autorzy sugerowali, że początki najstarszej części budowli, czyli kamiennej wieży, mogą sięgać XII wieku; obecnie datuje się ją na XIII wiek.

Mury zamku w Rytrze stoją na stromym wzgórzu (463 m n.p.m.) nad rzeką Poprad. Nie zostało już z niego wiele, ale miejsce to jest bardzo urocze i na pewno warte odwiedzenia. Ruiny zamku można również podziwiać z pokojowych balkonów i tarasów Willi Poprad.

Zamek w Rytrze

Ośrodek Narciarski Ryterski Raj

Ośrodek Narciarski Ryterski Raj położony jest u podnóża Jastrzębskiej Góry, z której roztacza się wspaniały widok na pasmo Beskidu Sądeckiego. Stacja dysponuje trzema wyciągami narciarskimi ze zróżnicowanym poziomem trudności. Każdy członek rodziny znajdzie tu coś dla siebie, bez względu na umiejętności, jakie posiada. Sztucznie naśnieżany i oświetlony stok zapewnia doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa nawet do późnych godzin wieczornych. Przy stacji działa wypożyczalnia i profesjonalny serwis sprzętu oraz szkoła narciarska, która prowadzi naukę jazdy i doskonalenie narciarstwa oraz snowboardu. Szkolenia obejmują: naukę najmłodszych dzieci z wykorzystaniem form zabawowych („Rogasiowe przedszkole”) oraz naukę dla młodzieży i dorosłych na każdym etapie zaawansowania. W szkole pracują wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy. Zajęcia narciarskie prowadzą według wytycznych bezpiecznego nauczania Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa. W „Oberży pod Aniołami” największe wydarzenia sportowe przeplatają się z zabawą przy dobrej muzyce. To miejsce spotkań narciarzy, ale również strefa odpoczynku dla turystów i mieszkańców Sądecczyzny.

Szczegóły: www.ryterskiraj.pl

Ośrodek Narciarski Ryterski Raj